Edukacja w ciągłej zmianie

Wszyscy, którzy chcą choć na chwilę zatrzymać obecnie panujący ład, porządek i strukturę są przegrani już na samym wstępie. Dopiero toczyła się debata o likwidacji PZOPP w Łańcucie, a za chwilę system edukacji dozna zmian i to w bardzo szerokim zakresie. Dotyczyć to będzie wszystkich typów szkół tak ponadgimnazjalnych jak i podstawowych, o gimnazjach nie wspomnę. Ale to przed nami, chociaż już oznaczać to może wzmocnienie szkół prowadzonych przez powiat łańcucki, wzrost liczby uczniów to przede wszystkim wzrost subwencji oświatowej.  Zmiany niekoniecznie wyzwolą nową energię w organie prowadzącym, choć zauważyć można przychylność. Wróciły nadzieje( nie tylko moje), że w końcu ruszy budowa hali sportowej dla szkół ponadgimnazjalnych. Na dzień dzisiejszy ustalone jest, że będzie to teren ZST w Łańcucie (z udzielonych informacji wynika, że mamy pozwolenie konserwatora zabytków i mamy projekt, który zresztą był już pod koniec kadencji 2006-2010). Jeśli już o tej szkole mowa, to chcę publicznie pogratulować Panu Dyrektorowi i całej społeczności szkolnej przygotowania i przeprowadzenia obchodów 70 lecia działalności szkoły. Byłem już na wielu rocznicach, ale takiego „show” jeszcze nie widziałem. Brawo! Za zaproszenie serdecznie dziękuję.

Budowa nowej hali to nie jedyny problem. Tegoroczna susza spowodowała straty nie tylko w rolnictwie, również w budownictwie -stąd kłopoty z halą przy ZS nr 2. Przewidywana zmiana struktury szkolnictwa to też konieczność większego dofinansowania oświaty w zakresie gruntownych remontów w kolejnych szkołach, szczególnie ogólnokształcących. Jaka będzie polityka powiatu? Zobaczymy. Cieszy fakt, ze w projekcie budżetu na 2016 rok na inwestycje oświatowe widzę wyraźnie 300 000 zł. Czy to jednak nie za mało? ( tyle było przewidywane po likwidacji PZOPP). Co sądzą o tym inni radni zobaczymy już w czasie najbliższych komisji.

Jeśli chodzi o PZOPP w Łańcucie to z dniem 31 grudnia br. zaprzestanie całkowicie swojej działalności. Gracja jak i Powiatowy Organizator Sportu działają w strukturze Zespołu Placówek Oświatowych w Łańcucie (bursa).  Zaapelowałem, aby budżet Gracji był stabilny, adekwatny do wydatków i pewny już w założeniach budżetowych. Otrzymuję email wszystkie komunikaty dotyczące zawodów sportowych i nie zauważyłem żadnych utrudnień wynikających ze zmian. Młode sokoły ćwiczą (od 1.09) na nowym sprzęcie w GOKiCz w Białobrzegach. Dziękuję Panu Wójtowi i radnym za przejęcie zespołu. Sprzęt muzyczny, który został w placówkach został przekazany jednej ze szkół i służy do prowadzenia zajęć dodatkowych. Jak widać rzeczywistość nie lubi próżni, w miejsce jednej działalności wchodzi inna, a nas zastąpią inni.

Dodaj komentarz